logo_tmr_czarne_kolo

 

Reportaż z III Toruńskich Manewrów Ratowniczych

 

5 września w Toruniu na Forcie XIV odbyła się III edycja manewrów ratowniczych dla jednostek realizujących zadania kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W zawodach wzięły udział formacje należące do Państwowej Straży Pożarnej i Związku OSP, a także Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM Polska Miedź, oraz grono pasjonatów ratownictwa z innych organizacji.

Na uczestników czekało dziesięć zadań, dla dziesięciu zespołów i 5 godzin czystej rywalizacji na trasie. Spadochroniarz wiszący na drzewie, czy ofiary zawalenia stropu, pożaru, albo wybuchu niewypału okazały się wyzwaniami z którymi uczestnicy dobrze sobie poradzili. Wiele emocji wzbudzał uzbrojony mężczyzna pacyfikowany przez grupę AT, oraz wędkarz z zawałem na środku fosy do którego trzeba było dopłynąć.

Tego wszystkiego uczestnicy pewnie się spodziewali, jednak nie wiedzieli, że Fort XIV Twierdzy Toruń kryje w sobie mroczne tajemnice związane z ratowaniem życia. To tu w czasie II wojny światowej znajdował się szpital obozu jenieckiego (Stalag XXA) dla żołnierzy alianckich, a dla  uczestników i gości prowadzono rekonstrukcje amputacji kończyny wykonywanej  w ówcześnie wyposażonej Sali Operacyjnej.

Zawody przebiegały w atmosferze zdrowej rywalizacji i pokazały wysoki poziom wyszkolenia uczestników. Jak się potem okazało nie tylko przy umówionych pozoracjach, lecz także przy niespodziewanej symulacji zdarzenia na polu namiotowym imprezy masowej gdzie udzielali pomocy kilkunastu  poszkodowanym.  Tym większy szacunek należał się uczestnikom za współpracę przy tym zdarzeniu, ponieważ rozpoczęło się ono od wbiegnięcia krzyczącej kobiety do Sali w której rozdawano już nagrody, a uczestnicy byli rozluźnieni i bez swojego wyposażenia, po które musieli dobiec do samochodów.

Zawody zorganizował Harcerki Klub Ratowniczy Toruń i Agencja Wypraw Historycznych.

Nieocenionym wsparciem okazali się właściciele Fortu XIV oraz firmy które zasponsorowały nagrody i upominki Taurus Ochrona, oraz Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego.

TMR to nie tylko manewry, ale i festyn dla lokalnej społeczności, na którym pokazywaliśmy sprzęt ratowniczo- gaśniczy, sprzęt ratownictwa technicznego, a dzięki uprzejmości kolegów z JRGH KGHM także sprzęt ratownictwa górniczego. Uczestnicy ratując na kilku stacjach w bezpośrednim sąsiedztwie gości festynu dawali darmowe pokazy swoich umiejętności, a w specjalnym namiocie uczyliśmy wszystkich chętnych jak działać gdy czyjeś życie będzie zagrożone.

Zwyciężyła JRGH KGHM, II miejsce zdobyli ratownicy OSP Luboń, a III reprezentacja KPPSP Golub-Dobrzyń.

Toruńskie Manewry Ratownicze –

Zawody w ratownictwie – dla tych co chcą się sprawdzić…  Manewry i warsztaty ratownicze – dla tych co chcą się doskonalić… Festyn z pierwszą pomocą – dla tych co dopiero chcą ja poznać… Bo ta wiedza warta jest życie, a jeśli robisz coś dobrze, możesz zrobić to jeszcze lepiej. Zapraszamy i do zobaczenia. www.hkr.torun.pl

 

Paweł Wantowski

Prezes HKR Toruń

510-262-311

poczta@hkrtorun.unixstorm.org